Současnost

Současnost

Zůstáváme věrni square dancu i klasickým country tancům. Tančíme line dance, kankán a občas se zvědavostí sobě vlastní zabrousíme do některých z příbuzných tanečních oblastí (např. mexico, historie). Stále se rádi učíme a nebráníme se ničemu novému a dosud nevyzkoušenému. O tom svědčí i naše scénky z Divokého západu, které dle vlastního scénáře a ve vlastní režii s nadšením divadelních ochotníků předvádíme na podzimním country bále.

Pravidelně vystupujeme na akcích v rámci celého regionu (plesy, country bály, Godyho memoriál, Bambiriáda….), několikrát jsme vycestovali i za hranice do Německa. Od roku 1992 pořádáme pro vyznavače square dancu taneční akci Special Special. Činnost Country rytmu pravidelně jednou ročně přibližujeme veřejnosti na listopadovém reprezentačním country bále.

Samotným tancováním naše aktivity rozhodně nekončí. Rádi se společně bavíme. Nechybí nám smysl pro humor a ochota dělat si legraci sami ze sebe. Občas se necháme zlákat i k nějaké neškodné recesi. Abyste nás lépe poznali, doporučejeme návštěvu fotogalerie, která rozhodně stojí za pozornost. Přibližuje členy Country rytmu pravdivě a bez cenzury. Dozvíte se z ní to, co jste o nás ještě nevěděli a báli jste se zeptat.

Členskou základnu Country rytmu tvoří tanečníci rozličných profesí i věku pocházejících především z Liberce a Jablonce nad Nisou.Jako parta opravdových nadšenců již několik let v létě odjíždíme na “studijní pobyt” do westernových městeček Šiklův mlýn, Boskovice a Beaver city, kde ve vlastních dobových kostýmech(dámy v nádherných róbách, muži s rychlými zbraněmi proklatě nízko u pasu) vychutnáváme atmosféru skutečného Divokého západu. Zkrátka – tahle doba nás zajímá se vším, co k tomu patří.

Máme i své oblíbené hudební skupiny Hazard a Modrotisk působící v Libereckém regionu, se kterými nás pojí letité přátelství a plodná spolupráce.

Naše heslo zní: S věkem se to zhoršuje.

Něco málo na vysvětlenou k našemu tancování:

square dance – Square dance je moderní taneční styl, který se vyvinul z tradičních amerických country a zaznamenal celosvětový rozmach. Základní taneční formací je čtverylka tvořená osmi tanečníky, čtyřmi páry v korektním oblečení.
Tanečních figur ve square dancu není málo, proto jsou rozděleny do jednotlivých levelů (stupňů obtížnosti). Anglická terminologie a seznam tanečních figur náležících k jednotlivým levelům zajišťuje mezinárodní univerzálnost square dance. Tanečníci si však musí předem osvojit terminologii, která je jednotná v celém světě, pak mají možnost se zapojit do tance kdekoliv.Tanečníci tančí dle anglicky zpívané nápovědy callera (lektora) ve svižném rytmu. Taneční figury nejsou pevně spojeny s jednotlivými tanci, záleží pouze na choreografii callera, tanečníci proto předem nevědí, kterou z figur caller zařadí. Tím je zajištěna jedinečnost každého tance. Během tance tanečnice postupně mění své partnery. Callerovi v orientaci při tanci pomáhá párové oblečení tanečníků. Dokladem o znalostech tanečníků i callera je, když se tanec zatančí plynule bez přerušení a tanečníci skončí zpět na původních místech s původními partnery.

line dance – Tanec pro jednotlivce, někdy i párový, na hudbu se tančí sestava několika kroků .country dance – Klasické americké country tance jsou založeny na opakující se choreografii tanečních kroků. Většinou se taneční formace (kruh, řada…) skládá z několika párů, které se během tance obměňují.

kankán – Kankán je zkrátka kankán, kdo by ho neznal.