Historie

Trochu historie aneb jak jsme se narodili

Napsat o naší historii není jednoduché, protože je tak dlouhá, že se tomu ani nechce věřit. Máme však velké štěstí, že v našich řadách dosud tančí jeden ze zakládajících členů našeho tanečního klubu. Na základě Fíkovy děravé paměti jsme sepsali historii zrození Country rytmu Liberec.

V roce 1984 se na libereckém pořadu pro trampy zvaném Copánek domluvilo několik kamarádů a naučili se na ukázku dva country tance jako zpestření vánočního Copánku. V roce 1985 se titíž lidé znovu naučili několik country tanců a vystoupili s nimi na historicky prvním libereckém country bále konaném 27.4.1985 v sále hotelu Česká Beseda. K tanci hrály skupiny Farmáři, Bedrník a Jizerit, vystupovala zde mimo Country rytmu i skupina historického šermu Mordýři.

Každoročně v letech 1985 – 1989 Country rytmus pořádal bály v restauraci Česká beseda. Do roku 1989 se Country rytmus zabýval jen country a historickými tanci. 2.-4.4. 1989 se první zvědové účastnili 3. setkání tanečních skupin pořádaných v Praze na Barikádovně country klubem Dvorana. Taneční skupina Caramella v čele s Jirkou Vašákem zde vyučovala square dance, a tak se čtverylky dostaly i do Liberce.Skutečný vznik taneční skupiny Country rytmu se datuje na počátek roku 1986. Založilo jej v bývalé cukrárně v ulici 5. května osm kamarádů. Nábor dalších tancechtivých členů se konal na pořadu Copánek a dohromady se dalo asi 8 – 10 párů. Country tance vyučoval Leša Leiský z Prahy. Sourozenci tanečníků posílali ze zámoří (z Kanady) originální materiály ke country tancům a možná i proto se v Liberci díky nim poprvé v republice tančila figura “bull shit” i tanec “šafl”.
Country rytmus vystupoval na bálech v Liberci, v širokém okolí, jezdilo se na vandrbály do Svitav, na Jizerskou notu do Hejnic, Frýdlantu, Turnova… Tančilo se i na historických bitvách (Frýdštejn 1987, Paseky u Jablonce 1988, Meč a růže 1988).
Square dance se začínal tančit bez callera (lektora). Tancovalo se podle kazet a o víkendech jsme jezdili na studentské akce po celé republice , nebo si zvali callery z jiných klubů. V listopadu 1992 jsme uspořádali naši první squarovou akci nazvanou Little Party. V roce 1994 jsme si troufli na pořádání II . Convention CSCTA.